petak, 20. siječnja 2012.

KOLUMNA: Kako je Guardiola s Barcelonom ponizio nogometne postulate (1. dio)

Kakvi bi naslovi i reakcije naših medija i javnosti bile da recimo 1. srpnja u Kijevu Bilić u finalu Eura sa, recimo Njemačkom, u prvih 11 na stopera stavi Vukojević, pored živog Vide na klupi? Ne znam za vas, ali ja bih se prvi zapitao ''zašto sinko''.

Slične akrobacije, ali s legitimacijom, Pep Guardiola izvodi već godinama u najvažnijim utakmicama, a analiza Barcine kičme u formaciji posljednjih sezona, donosi ne samo vrhunski rukopis trenera nego i 'ruganje' nekim nepisanim nogometnim postulatima.

Rijkaardova uspješna era završila je negdje u čarobnom trokutu Decovih noći s prostitutkama, Rondaldinhovog ''ping ponga sa škembom'' i Eto'ovog ega koji je uvijek prije njega ušao u svlačionicu. Uspješni Nizozemac donio je nakon 15 godina čekanja drugi naslov prvaka Europe u katalonsku riznicu. No, u ljeto 2008. na valu prvog španjolskog trofeja na velikim natjecanjima Guardiola je iz male svlačionice Barcelone B, došao među one koji su ga 90–ih gledali kao idola.

Iako je tog ljeta prvi 'pick' bio Mourinho, povjerenje je dobio učenik La Massije. Nećemo o kronologiji osvajanja i preuzimanja trenerske palice, nego o onome zbog čega je zapravo na neki način povrijedio mnoge nogometne mudrace nogometne igre. U ovom članku donosimo prvi dio analize Guardioline Barcelone.



1. VEZNI NA STOPERE

Iako je prije finala 2009. godine s Manchester Unitedom ostao bez Alvesa i Abidala zbog kartona, na klupi je imao Caceresa koji je već sakupio 20-ak nastupa te sezone. No, odlučio se za veznjaka Yayu Tourea. U najvažnijoj utakmici sezone, kad s druge strane stoje Rooney i Cristiano Ronaldo, mnogi bi rekli hazarderska odluka. Ne i za Guardiolu.

Takve, ponovimo Ćirinu misao s početka teksta, ''akrobacije bez legitimacije'' kod Guardiole su dobile legitimaciju jer je isto ponovio i u finalu dvije godine poslije kada je zaigrao Mascherano, a tijekom sezone znalo se događati da s Argentincem u paru zaigra i Busquets. Svi znate epiloge tih finala - teško je reći da je obrana izgledala klimavo, dapače.

2. UČENICI UMJESTO STRANIH ZVIJEZDA - ODMAH U VATRU

Yaya Toure je već u prvoj Pepovoj sezoni bivao podređen Sergiju Busquetsu. Kod Guardiole tanašni , izrazito inteligentni veznjak, zaboravio je na fazu prilagodbe. Odmah u prvoj sezoni u ''Barci A''uhvatio je pole position na zadnjem veznom kojeg je do tada suvereno držao bjelokošćanski reprezentativac. Busquets je skupio 41 nastup i poentirao tri puta, mahom gotovo uvijek u prvih 11. Pedro je te sezone sve više počeo mijenjati Henryja, a Pique koji nije bio na Euru, iz relativnog anonimca za širi nogometni puk postao je vođa obrane i preselio na klupu Rafu Marqueza. Sezonu prije je u Unitedu zaigrao samo u 13 utakmica, a u Barci je 2009. potpisao 45 nastupa.



3. TRANSFERI

Kao što smo već i napisali, Guardiola je metlom već čistio zaslužne za dotadašnje uspjehe. I Yaya i Rafa su ubrzo odletjeli. Autor 130 pogodaka za Barcu, i posljednjih godina vjerojatno najubojitiji klasični centarfor svijeta - Samuel Eto'o, također je bio spreman na odstrel. Držao ga je godinu dana, vjerojatno znajući da će potonji kao i u svakom velikom derbiju i svakom finalu opet zabit i pripremio ga za transfer.

Kamerunčev homogeni faktor nikad nije bio u dogovoru s učenicima koji su sjedili godinama u istim klupama La Massije, a dolazilo ih je sve više u svlačionicu.

No, tu dolazi i njegova najveća pogreška, razlika milijuna u transferu Ibrahimović – Eto'o i omjer dobivenog i uloženog na kraju iduće sezone, uvjerljivo je tada bio na strani Intera i Mourinha. To je vjerojatno i najveća pobjeda 'Posebnog' nad Pepom. Druga manja mrlja su Čigrinski i Hleb koje su platili kombinirano 27 milijuna eura, a ubrzo su otišli na sporedna vrata.

Najbolji transferi su sigurno dvojac iz Seville – Dani Alves i Adriano. Pogotovo Alves koji se pod Guardiolom profilirao u vjerojatno najboljeg desnog bočnog svijeta, dok se Adriano s Maxvellom odlično uklopio u pomoćnu radnu snagu na lijevoj strani i bez previše gunđanja uvijek odlično odradio posao.

Iako su katalonske ankete Fabregasa ovo ljeto ostavljale u Londonu, a Thiaga Alcantaru uz bok Xaviju i Iniesti, Guardiola je kao poslije izbora šutio i tek prozborio ''pričekajmo službene rezultate''. Cesc je osvanuo u svom nekadašnjem razredu, ima već 14 pogodaka na kontu i odlično se uklopio u tika taku. O Villi ćemo nešto više u drugom dijelu analize koju možete pročitati u subotu.



Autor: Vlado Boban, Gol.hr

0 komentari:

Objavi komentar

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...